DÜNYA

Büyük volkanik ada çöküyor, Patlamaları tetikliyor

Volkanik Ada Her’an Patlayabilir !

Tenerife’nin kalbinde ve yaklaşık 4 km yüksekte duran Teide, Dünya üzerindeki en büyük volkanlardan biridir. Birkaç yüz bin yıllık bir dönem boyunca, önceki Teide enkarnasyonlarında çok büyük patlamalar, çökme ve yeniden büyüme tekrarlanan bir döngüye uğramıştır. Ulusal Oşinografi Merkezi bilim adamları tarafından yapılan önceki araştırmalar, geçmiş patlamaların, benzer yaş ve heyelan ve volkanik çökellerin kompozisyonu üzerine kurulu, çok aşamalı denizaltı heyelanlarıyla bağlantılı olabileceğini ortaya koydu .

Bilim insanları, bu heyelan çökellerini daha ayrıntılı inceleyerek, patlayıcı volkanik patlamalardan gelen malzemelerin yalnızca her heyelan yatağının en üst katmanlarında bulunduğunu fark ettiler . Bu, her bir heyelanın başlangıç ​​aşamalarının sualtında ve her bir patlamadan önce gerçekleştiğini gösterirken, her durumda  toprak kaymalarının sonraki aşamaları patlamadan sonra meydana geldi.Volkan patlaması su canlılarına zarar vererek ekosistemide çökeltebilir. Bu sonuçlar, heyelanların başlangıç ​​aşamalarının her bir patlamayı tetikleyebileceğini göstermektedir.

Bilim adamları daha sonra heyelan ve patlama çökelleri arasındaki ince volkanik kil katmanlarını incelemiş ve kilin okyanustan çıkması için gereken süreye dayanarak, başlangıç ​​denizaltı heyelanı ile yaklaşık 10 saatlik bir patlama arasındaki minimum zaman gecikmesi tahmin etmişlerdir.

 

Dr Hunt, bu gecikmenin, Teide’deki sığ magma odasının patlayıcı madde patlamaları yaratmak için yeterli uçucu maddeleri (su) içermemesi nedeniyle olabileceğini öne sürüyor . Bununla birlikte, volkanik materyallerin heyelan tarafından uzaklaştırılması, magma’nın, volkanik volkanik patlamelere neden olan ve bir gecikmeden sonra patlayan volkan patlamalarına neden olan ve kaldera adı verilen büyük bir krater benzeri özelliği bırakarak , volatil maddenin düşük magma odasından yükselmesine neden olabilir. birkaç kilometre boyunca. Bu ‘kaldera oluşturan’ patlamalar, dünyadaki en büyük volkanik patlamalar arasında yer alıyor ve bir atom bombası patlamasına eşdeğer enerji içeriyor, buna karşılık toprak kaymaları Dünya’daki en büyük kütle hareketleri arasında yer alıyor ve potansiyel olarak zararlı tsunami yaratıyor.

 

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Most Popular

Quis autem vel eum iure reprehenderit qui in ea voluptate velit esse quam nihil molestiae consequatur, vel illum qui dolorem?

Temporibus autem quibusdam et aut officiis debitis aut rerum necessitatibus saepe eveniet.

Copyright © 2015 Flex Mag Theme. Theme by MVP Themes, powered by Wordpress.Themetf

To Top
%d blogcu bunu beğendi: