Teknoloji

İntelin Başı Dertte

İntel büyük sorunu çözebilecek mi?

Intel, etkilenen aygıtlarda “öngörülemeyen” sorunlara neden olabileceği için, bilgisayar çiplerinde rahatsız edici bir güvenlik açığı için yamalar kurulmasında bir duraklama çağrısında bulundu.

Intel , hackerların veri çalmak için Meltdown ve Specter kusurlarından faydalanmalarını önlemek amacıyla yama tarafından takılabilir çip modellerinin bir listesini yayınladı .

ABD çip devi, bilgisayar üreticilerinin, bulut servis sağlayıcılarının, sistem üreticilerinin, yazılım satıcılarının ve son kullanıcıların yamanın mevcut sürümlerinin dağıtımını durdurmasını önerdi.

Intel veri merkezi grubunun genel müdür yardımcısı Navin Shenoy, çevrimiçi postayla yaptığı açıklamada “Beklenenden yüksek yeniden başlatma ve diğer öngörülemeyen sistem davranışlarını ortaya koyabilir” dedi.

Endüstri ortaklarımızın, güncellenmiş çözümün ilk sürümlerini test etme çabalarını yoğunlaştıracağını ve bu sayede sürümünü hızlandırabiliriz “dedi.

Güncellenmiş yamaların bu hafta ne zaman piyasaya sürüleceği konusunda ayrıntılı bilgi bekliyordu.

Bu arada, bilgisayar kullanıcılarının güvenlik uygulamaları ile birlikte nöbetçi olmaları önerildi.

Shenoy, “Şimdi yeniden başlatma sorununun Broadwell ve Haswell platformlarını etkileyen temel nedenini tespit ettik ve ona bir çözüm geliştirmede iyi bir ilerleme kaydettik” dedi.

Intel başkanı Brian Krzanich, bu ayın başlarında, Las Vegas’taki Büyük Tüketici Elektroniği Fuarı’nın açılışından önce bir açılış konuşmasında güvenlik konusunu ele alma alışılmadık adımını attı.

Krzanich o sırada Meltdown ve Spectre kusurlarından veri kaybı önermek için herhangi bir bilgi olmadığını söyledi.

Intelin ceosu, en modern bilgisayarları ve birçok mobil cihaza güç veren yongaları etkileyen zayıf noktaları vurgulayan araştırmanın yayınlanmasından bu yana yaptığı en çok yönlü kamu açıklamalarında yamaların hızla yayımlanacağına söz verdi.

Önemli olan teknolojinin gelişmesi degil aslında dogru gelişebilmesi önemli.Google araştırmacılar, bu güvenlik açığından yararlanan herhangi bir saldırı rapor edilmese dahi, bilgisayar korsanlarının şifresini, şifreleme kodlarını ve daha fazlasını almak için bir bilgisayar korsanının kusurundan nasıl yararlanabileceğini gösterdi .

Bazı analistler, tehdidin benzersiz olduğunu ve pek çok bilgi işlem sisteminde kullanılan donanımı etkileyen bir sorun olduğunu belirttiler.Umarım hata bir şekilde düzelir yoksa bu hata intelin sonunu getirebilir.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Most Popular

Quis autem vel eum iure reprehenderit qui in ea voluptate velit esse quam nihil molestiae consequatur, vel illum qui dolorem?

Temporibus autem quibusdam et aut officiis debitis aut rerum necessitatibus saepe eveniet.

Copyright © 2015 Flex Mag Theme. Theme by MVP Themes, powered by Wordpress.Themetf

To Top